5 tibeťanů – správný chod těla i duše.

0

Něco málo k historii a názvu cviků. Jak už název napovídá cviky pocházejí z Tibetu, prý žádný tibetský mnich bez nich nezačne den. Cvičení vyrovnává energii ve všech sedmi čakrách a podpoří správný chod těla i duše.

7 čaker

  • 7 … hypofýza s čelní čakrou čela
  • 6 … šišinka mozková s temenní čakrou temene hlavy
  • 5 … štítná žláza s krční čakrou
  • 4 … brzlík se srdeční čakrou srdce
  • 3 … slinivka břišní s čakrou solar-plexu
  • 2 … nadledvinky se sexuální čakrou kříže
  • 1 … pohlavní žlázy se základní kořenovou čakrou

Co všechno cvičení 5 tibeťanů vylepšuje:

– držení těla

– krční páteř – stres zahnízděný v krku a ramenou se stává minulostí

– břicho, hýždě, pánevní dno – stimuluje správnou funkci orgánů, můžete zbavit i bolestivé menstruace. Já z osobní zkušenosti potvrzuji a dodávám, že břicho se i krásně zpevní.

– žlázy s vnitřní sekrecí – bude se vám lépe spát, jíst a budete mládnout 🙂 .

Pozor, 5 tibeťanů nemůžou cvičit všichni!

– cvičení této sestavy předpokládá zdravou a pružnou páteř a klouby

– buďte opatrní pokud máte problémy s vysokým tlakem

– sledujte své tělo, jeho projevy a pocity během prvního cvičení a sami si vyzkoušejte, zda je pro Vás vhodné

Před samotným cvičením se doporučuje zařadit protahovací cviky.

5 tibeťanů cvik 1Cvik 1

má urychlit otáčení jednotlivých energetických center těla – čaker. Postavte se zpříma a rozpažte ruce. Paže by měly být vodorovně se zemí, dlaněmi dolů. Pomalu a jemně se začněte otáčet s výdechem kolem osy těla ve směru hodinových ručiček. Vnímejte své tělo a pokud se Vám začne točit hlava, zastavte se. Můžete se posadit nebo si lehnout.

Začínejte velmi zvolna s maximálně 6-ti otáčkami. Po čase sami zjistíte, zda můžete počet otáček zvýšit. Pro stimulaci energetických center je naprosto dostačující 12 otáček, maximálně 21 otáček. Otáčet se začínáme s výdechem a pokoušíme se sladit dech s rychlostí pohybu. V případě, že Vám tento cvik nedělá dobře můžete jej vynechat.

 

5 tibeťanů cvik 2Cvik 2

také stimuluje všech 7 energetických center, je však jednodušší. Lehneme si na podložku, paže natáhneme podél těla, dlaněmi dolů. Nohy máme volně položené na podložce tak, aby se kotníky a kolena dotýkala. Několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme. S výdechem zvedáme hlavu od podložky a bradu opíráme do klíční kosti. Zároveň zvedáme dolní končetiny od podložky.

Pokud je to možné, snažíme se nekrčit kolena a nohy zvednout do svislé polohy. V konečné poloze se na chvíli zastavíme – snažte se nezadržovat dech. S dalším výdechem se pomalu a jemně vracíme do výchozí polohy.

[hana-code-insert name=’google text‘ /]

Zdravotní dodatek k prvním dvěma cvikům:

• První cvik vynechejte, pokud u Vás vzbuzuje nepříjemné pocity, nevolnost či závratě. Případně se na začátek spokojte jen s dvěma otáčkami

• Druhý cvik předpokládá dobrou kondici krčních, břišních svalů a svalů nohou. Můžete si vyzkoušet rozložit – nejprve vyzkoušejte samostatný pohyb hlavy a potom samostatný pohyb nohou.

• Pokud neudržíte nohy propnuté v kolenou, můžete je mít mírně pokrčené, případně ohnuté v kolenou. Vždy si vyzkoušejte aktuální možnosti.

• Signálem k ukončení cviku je jemné škubání svalu, který nám signalizuje, že potřebuje odpočinout.

5 tibeťanů cvik 3Cvik 3

Klekneme si na podložku, pod kolena si případně můžeme podložit něco měkčího. Tělo držíme vzpřímené, prsty noho se opíráme o podložku, dlaněmi se opíráme o stehenní svaly pod zadečkem, palec směřuje vpřed. S výdechem sklápíme hlavu bradou ke klíční kosti, s nádechem hlavu mírně zakláníme. Záklon provedeme jak tolik, aby nám to bylo příjemné . Zároveň mírně zakláníme tělo a pomáháme si opíráním do dlaní. Počkejte si na výdech a opatrně, zvolna se vracejte do výchozí pozice.

Pokud se chcete na cvik více koncentrovat, můžete si zavřít oči. Důležité je u tohoto cviku pomalé, hluboké dýchání. Důležité je uvědomit si, že s výdechem tlačíme kolínky do rukou, ne rukama do kolínek!

5 tibeťanů cvik 4Cvik 4

Sedněte si na podložku, dolní končetiny natažené před sebe, chodidla asi 30 cm od sebe. Paže volně podél těla, dlaně se opírají o podložku, prsty směřují ke kolenům.Tělo držíme zpříma. Dýcháme volně do břicha. Počkáme si na výdech a sklopíme hlavu bradou ke klíční kosti , s nádechem hlavu pomalu zakláníme, tak jak je nám to příjemné. Současně zvedáme zadeček vzhůru a vytvoříme tělem jakousi „lavici“. Ideální je dosáhnout trupem vodorovné polohy.

Dýchejte volně, nezadržujte dech. Počkejte si na výdech a pozvolna se vracejte do výchozí polohy, uvolněte se.

Zdravotní dodatek ke třetímu a čtvrtému cviku:

• U cviku 3 si podložte kolena něčím měkkým, můžete mít také kolena mírně od sebe, aby jste se cítili stabilněji.

• Záklon hlavy i trupu provádějte se opatrností a nepřeceňujte své možnosti

• U cviku 4 zvedejte zadeček od země, tak vysoko, jak je to ve Vašich možnostech. S každým dalším opakováním se budete lepšit.

• I u těchto cviků platí důležitá zásada pomalého, plynulého provádění pohybů.

[irp]

5 tibeťanů cvik 5Cvik 5

Výchozí polohou cviku je leh na břiše. Chodidla se opírají prsty o podložku. Zvolna se opřeme dlaněmi vedle prsou a s nádechem a tlakem do podložky zvedáme hruď. Ideální je dosáhnout pozice, kdy můžeme paže propnout v loktech. Hlava je v mírném záklonu.S výdechem sklápíme hlavu bradou ke klíční kosti a zároveň zvedáme zadeček vzhůru. Tělo tvoří obrácené písmeno „V „.Ideální je , když nohy mohou zůstat v kolenech propnuté.

S výdechem se pozvolna vracíme do výchozí polohy. U cviku si pro větší procítění můžete zavřít oči.

Zdravotní dodatek k 5. cviku:

• Poslouchejte své tělo—cvik je náročný na bederní a krční páteř, předpokládá dobrou kondici svalů paží a dolních končetin

• Z polohy „V“ se vracejte velmi pozvolna, rychlým návratem „propadnutím“ v bederní páteři by jste si mohli přivodit úraz.

Opakování cviků:

• Pokud jste začáteční doporučujeme 2-3 opakování každého cviku

• S tím jak bude získávat cit pro cviky a zkušenosti, můžete počet opakování zvyšovat až na 11

• Zkušení praktikanti opakují cviky až 21-krát!

Celé cvičení vám nezabere víc jak 15 minut. Mělo by se cvičit v pravidelnou denní dobu a po cvičení byste se již neměli koupat ani sprchovat (jinak smyjete rozvířenou energii).

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Komentáře

komentáře

Mohlo by se Vám také líbit

Leave A Reply

Your email address will not be published.